Меню

10
Вт, Сеп

ПАМБ ЗАВЪРШИ ПРОЕКТ „ЕВРОПЕЙСКА МРЕЖА НА МЕДИАТОРИ ЗА РАЗРЕШАВАНЕ НА ТРАНСГРАНИЧНИ СПОРОВЕ”

(Период на изпълнение 01.06.2011 – 30.11.2012)

Проект „Европейска мрежа на медиатори за разрешаване на трансгранични спорове” (Euro Net Mediation) подкрепя приоритетни политики на Европейския съюз и има за цел да подобри контактите, обмена на информация и  изграждането на функциониращи мрежи между правните, съдебните и административните органи и представителите на юридическите професии, включително чрез обучения, за да се постигне по-добро взаимно разбиране между тези органи и професионалистите.

Проектът беше изпълнен от Професионалната асоциация на медиаторите в България, Integrierte Mediation e. V.  – Германия и Европейската асоциация на съдиите за медиация (GEMME) и получи директно финансиране от Европейската комисия.

РЕЗУЛТАТИТЕ

  • Създадени са действителни и работещи контакти между  17  асоциации за медиация от 12 европейски държави;
  • Подготвени са специфични обучителни методологии и програми за обучения по трансгранична медиация, разработени в съответствие с нуждите на заинтересованите страни и потребителите;
  • Изпълнени са обучения в България и Германия за представители на юридическите професии с общ брой на обучените над 230 човека;
  • Проведени са информационни семинари в България, Германия и Франция за популяризиране на преимуществата на медиацията;
  • Създадена е активна платформа за реално провеждане на трансгранични процедури по медиация;
  • Организирана е Международна конференция в България, в която се включиха 147 участника от България и 61 участника от 18  европейски държави. Лектори бяха утвърдени имена от политическите и експертни среди, хора, които могат да влияят върху процесите в тази област.

ЗАЩО МЕДИАЦИЯ И ЗАЩО СЕГА

Свободното движение на хора, стоки и услуги неизбежно повишава и потенциалния брой на трансграничните съдебни спорове. ЕС е приел редица мерки и се стреми да гарантира на своите граждани възможността да се обърнат към съдилищата и властите във всяка от държавите-членки, така както биха направили това в собствената си страна. През последното десетилетие на европейско равнище са приети повече от 20 законодателни инструмента в тази посока.

Съществена роля за улесняване на разрешаването на трансгранични съдебни спорове имат и някои алтернативни методи, сред които медиацията.

Данните от финансирано от ЕС проучване сочат, че когато не се използва медиация, в ЕС се губят средно между 331 и 446 допълнителни дни, като допълнителните съдебни разходи варират между 12 471 и 13 738 евро на дело.

 

За повече информация вижте www.mediation-net.eu

 

 

 

Новини

Повече: Новини