Меню

08
Нед, Дек

ПАМБ започна Проекта "Европейска мрежа на медиатори за разрешаване на трансгранични спорове"

Проектът “Европейска мрежа от медиатори за разрешаване на международни спорове в Европа” е проект за международно сътрудничество на Професионална асоциация на медиаторите в България (ПАМБ), с партньорството на Integrierte Mediation e.V, Германия и Европейската асоциация на съдиите за медиация (GEMME), Франция. Продължителността на проекта е 18 месеца, с начало 1 юни 2011г.

Първата партньорска среща по проекта се състоя на 13 октомври 2011г., с участието на Председателя на гарманския партньор  от Integrierte Mediation e.V.  г-н Артур Тросен, и ключови представители на съдебната власт, адвокатурата и работодателските организации - председателят на Софийски районен съд съдия Красимир Влахов, съдии от Районен съд Благоевград и Районен съд Варна, г-н Стефан Ботев от Висшия адвокатски съвет, представители на работодателски организации - КРИБ, БТПП, Българо-германска търговско-индустриална камара, сдружения  на бизнеса и неправителствения сектор, както и адвокати от утвърдени кантори.

Уникалността и ценността на проекта на национално и Европейско ниво са видими от следните факти:

Проектът е одобрен измежду 36 международни проекта, подадени в тази област по Програма "CIVIL JUSTICE" през 2010г. Той е един от малкото проекти на български организации, одобрени и финансирани директно от Европейската комисия по програмите на Европейския съюз.

Проектът има голяма значимост на европейско ниво, тъй като допринася за една от основните цели на Програма „Гражданско правосъдие” 2007 – 2013 на Европейската комисия – да подобри съвместната работа между адвокати, съдебна власт и държавни институции в областта на извънсъдебното разрешаване на спорове.

Целите на проекта са:

  • Да подобри международното сътрудничеството между юристи (основно съдии, адвокати, медиатори), организации и институции, които участват в разрешаването на спорове в Европа, чрез създаване на мрежи и партньорства за разрешаване на международни спорове;
  • Да подобри съществуващите умения за прилагане на медиация сред юристите в ЕС и да допринесе за подобряване на взаимодействието при прилагането на медиаторски техники за разрешаване на международни спорове;
  • Да популяризира използването на алтернативно разрешаване на международни спорове чрез медиация и да подобри достъпа до медиация в Европа,

Чрез тези цели се постига и привеждане в действие на практика на основните разпоредби на Директива 2008/52/EC от 21 май 2008г. относно някои аспекти на медиацията по граждански и търговски въпроси.

Дейностите по проекта включват:

  • Създаване на функциониращи партньорства и мрежи между европейски юристи, експертни организации и национални и Европейски институции, които желаят да участват в дейности, свързани с алтернативни методи за разрешаване на международни спорове;
  • Работа с партньори за консолидиране на медиаторските техники, прилагани в Европа;
  • Разработване на наръчник и провеждане на обучение за юристи – основно съдии и адвокати, в техники по медиация,
  • Разкриване на два центъра за международна медиация – по един в България и Германия,
  • Създаване на он-лайн портал за медиация, който предоставя съдействие за разрешаване на международни спорове и популяризира използването на медиация по международни спорове в Европа.
  • Кампании за повишаване на информираността за медиацията - организиране на международна конференция, семинари и работни срещи, разпространение на печатни материали и използване на други средства за популяризиране.

Бенефициенти

Проектът ще обхване директно около 1000 юристи, граждани и представители на бизнеса и национални институции от Европа, а индиректно чрез информационни кампании ще достигне до около 7500 бенефициенти.

ЗАЩО МЕДИАЦИЯ И ЗАЩО СЕГА

Свободното движение на хора, стоки и услуги неизбежно повишава и потенциалния брой на трансграничните съдебни спорове. ЕС е приел редица мерки и се стреми да гарантира на своите граждани възможността да се обърнат към съдилищата и властите във всяка от държавите-членки, така както биха направили това в собствената си страна. През последното десетилетие на европейско равнище са приети повече от 20 законодателни инструмента в тази посока.

Съществена роля за улесняване на разрешаването на трансгранични съдебни спорове имат и някои алтернативни методи, сред които медиацията.

Данните от финансирано от ЕС проучване сочат, че когато не се използва медиация, в ЕС се губят средно между 331 и 446 допълнителни дни, като допълнителните съдебни разходи варират между 12 471 и 13 738 евро на дело.

Севдалина Александрова

Новини

Повече: Новини