Меню

08
Нед, Дек

Изключителна подкрепа за Центъра за спогодби и медиация беше засвидетелствана на общото събрание на Софийски Районен съд

Центърът получи голямо признание за успешните си резултати през 2011г., продукт от плодотворното съдтрудничество на съдии, съдебни координатори, медиатори и адвокати

На 13 февруари 2012г. на годишното общо събрание на Софийски Районен съд за пръв път като част от официалния доклад бяха включени резултатите на Центъра за спогодби и медиация към съда. Нещо повече – лично по инициатива на председателя на съда съдия Красимир Влахов беше отделено специално внимание на Центъра и бяха поканени медиатори, които да представят успешната му работа пред присъстващите магистрати.

Албена Комитова и Севдалина Александрова представиха работата на Центъра като представители на Професионалната асоциация на медиаторите (ПАМБ) в България, която подкрепя Центъра от самото му начало, а понастоящем и чрез проекта „Медиация и съдебна власт – успешно взаимодействие за подобрен достъп до правосъдие и съдебни услуги”, подкрепен финансово от Фондация „Америка за България”, и изпълняван от ПАМБ.

На общото събрание присъстваха над 100 магистрати от съда, както и министърът на правосъдието, председателите на други съдилища, сред които на Върховния касационен съд, Софийски апелативен съд, Софийски градски съд, както и членове на Висшия съдебен съвет. Освен, че привлече вниманието към темата за медиацията и работата на съдебния Център, това събитие показа и изричната подкрепа на ръководителите в съдебната система за медиацията.

Софийски Районен съд е първият съд в България и един от първите в Европа, вложили сериозни усилия в разработването на Център за спогодби и медиация. Неговият пример е вече известен и в Европа, специално отбелязан в резолюция на Европейския парламент, посветена на приложението на Директива 2008/52/ЕО. Този модел привлича вниманието и на други български съдилища, които показват висока мотивация и степен на готовност да последват този модел.

Успешните резултати на Центъра за спогодби към СРС се дължат на сътрудничеството между съдиите, които го подкрепят и препращат случаи, медиаторите, които работят със страните за разрешаването им, адвокатите, които подпомагат значително процеса на споразумяване, и съдебните координатори, които организират процеса в улеснение на страните и съдиите.

Повече за конкретните резултати на Центъра можете да изтеглите оттук.

 

Новини

Повече: Новини