В Резолюция на Европейския парламент от 13 септември 2011 г. относно прилагането в държавите-членки на Директивата относно медиацията България получава изключително признание като пример за успешни практики, насърчаващи използването на медиацията – като финансовите стимули за страните, осигуряването на поверителност, приемането на законодателни мерки, които дори надвишават изискванията на Директивата. Специално се посочват заслугите на съдебната система и съдебния Център за медиация за добрите резултати на България в медиацията.
Професионална асоциация на медиаторите в България е активен двигател на инициативите, довели до положителни резултати за медиацията в България. Тя участва в създаването и развитието на съдебния център за медиация и в момента управлява проекта в негова подкрепа „Медиация и съдебна власт”, финансиран от Фондация „Америка за България”. Наред с това се грижи активно за популяризирането на резултатите в областта на медиацията пред европейските институции чрез европейските си партньори.
Това признание на Европейския парламент за водещото място на България в прилагането и популяризирането на медиацията в Европа е изключително важен знак за значимостта на промените, които извършваме в България благодарение на съвместните усилия на българските съдии, медиатори и адвокати.
Ето защо бихме искали да благодарим за тези резултати на всички, които активно участват в популяризирането на медиацията в България и да споделим този резултат с конкретните текстове на Резолюцията.
Извадки относно България от Резолюция на Европейския парламент от 13 септември 2011 г. относно прилагането в държавите-членки на Директивата относно медиацията, нейното въздействие върху медиацията и възприемането й от съдилищата (2011/2026(INI))
„Европейският парламент
…1. Отбелязва, че изискването за поверителен характер, предвидено в Директивата, вече съществува в националното законодателство на някои държави-членки: в Гражданско-процесуалния кодекс на България е предвидено, че медиаторите могат да откажат да свидетелстват по спор, когато са били медиатори по него;
…6. Отбелязва, че някои европейски държави са предприели редица инициативи, за да предоставят финансови стимули на страни, които избират медиация: в България страните получават възстановяване на 50 % от държавната такса, която е платена за сезиране на съда, ако разрешат успешно спора чрез медиация,
…9. Припомня, че въпреки противоречията, държавите-членки, чиито национални законодателства надхвърлят основните изисквания на Директивата относно медиацията, са постигнали важни резултати в насърчаването на извънсъдебно уреждане на спорове по граждански и търговски дела; отбелязва, че резултатите, постигнати по-специално в Италия, България и Румъния, доказват, че медиацията може да предостави икономично и бързо извънсъдебно уреждане на спорове чрез процедури, пригодени за нуждите на страните;
…11. Признава добрите резултати, постигнати от финансовите стимули, предвидени от Закона за медиацията в България; отчита обаче, че тези успехи се дължат и на продължителния интерес към медиацията от страна на българската съдебна система, в която медиаторската общност съществува от 1990 г., а Центърът за медиация – в който работят медиатори на смени – предоставя ежедневно от 2010 г. насам безплатни услуги по медиация и информация за страните по висящи съдебни дела; отбелязва, че в България се е осъществила медиация по две трети от насочените за медиация дела и половината от тези дела са били приключени успешно чрез медиация.”
Пълният текст на Резолюцията можете да изтеглите оттук.